אקר בהפקת שמן זית

בהפקת שמן זית למאכל נהוג לרסק בבית הבד את הזיתים. להוסיף להם מים בתהליך מיצוי השמן.

לאחר מכן, בתהליך הצנטריפוגה להפריד בין מרכיבי הפאזות של שמן, גרעיני זיתים, ומים עם חומרים שאינם ממרכיבי השמן. למים אלה קוראים בערבית בשם אקר ובאנגלית: waste water mill. מים אלה רעילים מאד ואסור להפנותם למערכות הביוב או לפזרם בשדה. ישנה סכנה כי מים אלה אף יזהמו את מי התהום. פסולת זו מהווה בעיה קשה מאד לבתי הבד וכיום נהוג לפזר פסולת זו במטעי הזיתים בטפטוף עדין. במים אלה, יש מרכב גדול של חומרים הנקראים פוליפנולים, שהם חומרי חמצון חזקים.

פסולת של מי זיתים

פסולת של מי זיתים

עופות הבית למאכל סובלות מתולעי מעיים. זיהומים אלה עלולים לגרום להתפתחות איטית של עוף למאכל ולעיתים קרובות גם למוות של העופות. נזק זה מהווה הפסד כלכלי לחקלאים. כיום , נהוג לתת לעופות אנטיביוטיקה כתהליך מניעה להתפתחות תולעי המעיים. ציבור הצרכנים שזיהה את מתן האנטיביוטיקה לעופות הגיב בהתנגדות עזה וחלה ירידה גדולה בצריכת עופות כמרכיב בסל המוצרים הביתי.

אותם חקלאים מחפשים פתרונות לתולעי המעיים שאינם אנטיביוטיקה.

בניסוי מקדים התברר כי מתן מי זיתים עם סוג מסוים של הפוליפנולים מונע בצורה יעילה ביותר את מחלת המעיים. הטפילים הקיימים מתים והפוליפנולים מונעים התפתחות עתידית של טפילי המעיים.

לאור הצלחה של ניסוי זה, החליטה יק”א על מתן מענק לפיתוח המוצר. הפיתוח יתבסס על הכנסת פוליפנולים אלה למזון ולא למי השתייה של העופות. לשם כך אנחנו מבקשים לבדוק השפעת תהליך הכנת תערובת המזון לעופות עם מרכיב הפוליפנול.

במעבדה אחרת לחלוטין, גיליתי כי יש אפשרות לייצר סוג של קמח לאפיה של לחם וסוגי קרקרים ממי הזיתים. מוצרים אלה אינם עושים שימוש בפוליפנולים…

לפיכך, נדרש תהליך של הפרדת מי הזיתים למרכיב הפוליפנולים ולמרכיבי המזון להכנת הקמח. תהליך זה מבוצע כיום בבית בד בעמק המעיינות.

שני קמחים ושמן זית

שני קמחים ושמן זית

הפגשתי את החוקרים של מחלות המעיים עם החוקרים המייצרים קמח ממי הזיתים והחלטנו על שיתוף פעולה מלא בין שתי קבוצות המחקר.

המעניין ביותר הוא כי לאחר הוצאת הפוליפנולים וחומרים המרכיבים את הקמח היתרה היא מים כמעט נקיים שניתן בהחלט להשקות איתם את השדות.

הנה תוצאה של שני מחקרים היתרונות:

הכנת חומר כנגד מחלות מעיים בעופות

הכנת קמח לאפיה של לחם וקרקרים ללא גלוטן

קבלת מי השקיה נקיים

חיסכון בזיהום קרקע

אי פגיעה במכון לטיהור שפכים

 

זאב

שתפו ברשתות חברתיות / Share on social networks

סגור לתגובות.