דוח סיום פרוייקט – המרכז לעריכה גנומית באצות 2021 – המכון לחקלאות ימית

מטרת העל של הפרויקט:

הקמת מרכז לעריכה גנומית באצות במלח"י, כפלטפורמה לקידום מחקר חדשני ולפיתוח קוי אצות בעלות פוטנציאל כלכלי ומגוון שימושים נרחב.

המטרות הספציפיות הן:

  • הצטיידות והכנת סביבת עבודה מחקרית המותאמת למניפולציה גנטית באצות.
  • איפיון והדגמת מערכת הטרנספורמציה והביטוי בפרוטופלסטים של אצת האולווה

ההישגים בפרוייקט:

  • הקמנו את המרכז לעריכה גנומית באצות. המרכז כולל ציוד מתקדם לגידול אצות, אינקובטור 3 קומות כאשר ניתן לשלוט בטמפ׳, עוצמת אור, מהירות ערבול, סוגר האור לבן כחול או אדום על מנת לאפשר גידול וסלקציה לתנאים ספציפים. בנוסף נרכשו במסגרת הפרוייקט מיקרוסקופ פלורסנטי אשר מאפשר מעקב וסקירה של טרנספורמציות של האצות השונות הנבחנות בפרוייקטים השונים של המרכז, וספקטרופוטומטר אשר מאפשר מעקב אחר הפיגמנטים והגידול של האצות השונות. המכון הוסיף במסגרת הפרוייקט מנדף למינרי לעבודה, אלקטרופורטור לטרנספורמציות ואינקובטואר נוסף אשר מאפשרים את העבודה השוטפת.
  • במהלך השנה האחונה נעשו מס׳ ניסיונות במרכז לטרנספורמציה לאצת האולווה, במסגרת הניסיונות נבחנים מרקרי סלקציה שונים וביטוי דרך טרנספורמציה לפרוטופלסטים של אצת האולווה. ניסוינות אלו עדיין בתהליכי פיתוח ואנו מצליחים לגדל את האולווה מפרוטופלסט לאצה בוגרת, בחינת העמידות של האצה לאנטיביוטיקה חדשה (Sulfadiazine), ואף לאחר ניסיונות טרנספורמציה, התקבלו אצות עמידות בניגוד לביקורת שלא גדלו, אך עדיין לא הצלחנו להוכיח כי אכן נכנס ומתבטא הפלסמיד בתוך האצה. ישנו צורך בהמשך אנליזות לאצות שעברו סלקציה והוזמנו עבורם נוגדנים על מנת להראות את ביטוי החלבון YFP ובחינת ביטוי מרקר הסלקציה והדנ״א.

מצורפות תמונות מהמרכז והניסויים בו:

שתפו ברשתות חברתיות / Share on social networks

סגור לתגובות.