קונסרבטוריון חבל אילות – משפחה מוזיקלית

ב17.8.22 נסעה תזמורת ייצוגית של מרכז המוזיקה חבל אילות לנגן בכנס מנהלי מחוז דרום של משרד החינוך בבאר שבע. תזמורת של עשרים ילדים עם מוריהם לכלי החליטו יחד על היצירה, העיבוד ואופי הביצוע, התכוננו, התאמנו והתרגשו יחד – כקהילה, כמשפחה.

ב2017 הונע הגלגל שהתחיל את תהליך בניית המשפחה הזאת. התחלנו בהטמעת תכנית בי"ס מנגן (תכנית ארצית בפיקוח משרד החינוך לנגינה בבתי הספר) לתוך חיי בית הספר. התחלנו עם חליליות בכיתות ג׳ וכיתות ד׳. באמצע השנה חולקה שכבת ד׳ לכלי תזמורת – קשת ונשיפה.

השפעות התכנית החלו לטפטף לאט לאט. תחילה אל תוך ההפסקות, כאשר אחרי שיעורי הנגינה הילדים יצאו להמשיך לנגן יחד עם מוריהם. בהמשך, המוזיקה החלה לחלחל לכלל קהילת בית הספר. בין אם בהשתתפות בטקסים ונקודות ציון ביום יום הבית ספרי ובין אם בנגינה ספונטנית ביוזמת התלמידים ובשיתוף אנשי צוות, מורים, תלמידים מכל השכבות ומורי המוזיקה.

עם המעבר לביה"ס 'נוף אדום', התפתחה הפעילות המתאימה בדיוק למידות ילדי חבל אילות. לצד זה, התרחשה התרחבות אורגנית של התכנית לעוד ועוד שכבות, עד כדי כך שלא היה מספיק מקום פיזי בתוך בית הספר לקיים את הפעילות לצד שאר השיעורים. כך, על מנת לתת מקום לתלמידים לחוות ולנגן יחד לצד הגדילה הטבעית של מספר הילדים המשתתפים בתוכנית המוזיקה, נבנה מתחם המוזיקה בצמוד לנוף אדום, בו מתקיים הרוב המוחלט של הפעילות המוזיקלית.

נכון להיום, בתכנית לומדים שכבות ג׳ וד׳. בג׳ לומדים את יסודות המוזיקה בעזרת חלילית, יוקולילי וכלי הקשה. בד׳ מתקיימים אודישנים והילדים מחולקים לכלי תזמורת (כינור, ויולה, צ׳לו, קונטרבס, חליל צד, קלרינט, סקסופון, טרומבון ובריטון) וכלים נוספים (פסנתר, גיטרה וכלי הקשה). שיטת הלימוד כוללת מנטורינג של הילדים ורואה אותם כקולגות ושותפים מלאים ליצירת המוזיקה.

בכיתה ד׳ מוקמת תזמורת עתודה והילדים מתנסים בנגינה תזמורתית. ילדים המתאהבים בנגינה ומבקשים להשתפר ולהתמקצע יותר מהר, נרשמים לשיעורים הפרטניים ויכולים לקבל כלי נגינה הביתה. גופי הביצוע של הקונס' (הרכב כלי נשיפה, הרכב כלי קשת, הרכב כלי קשת ייצוגי, הרכב מעורב ותזמורת סימפונית בהתהוות) מורכבים מילדים שנרשמו לקונס' ללימודי כלי ומילדים המביעים רצון עז לקחת חלק בגופים אלה.

הפעילות גדלה עם הילדים ובהתאם לצרכיהם, כך קמה קדם המגמה בתיכון מעלה שחרות. תלמידי קדם המגמה  (כיתות ז׳ – ט׳) לומדים תאוריה, ביצוע ואף עוזרים בהוראת תלמידי בית הספר. הפעילות מהווה גשר אל מגמת המוזיקה בכיתות י׳-י"ב ומבטיחה מעבר יציב, בטוח ואף מקצועי יותר אל עבר בגרות מלאה מוזיקה בשווי 10 יח"ל.

לאחר יצירת הבסיס ונטיעת השורשים, קהילת הקונס' פונה החוצה אל קהילת חבל אילות ורוצה לתת ולתרום להעצמת תושביה דרך מוזיקה. פרויקטים קהילתיים קורמים עור וגידים ואנו שואפים שהם יהוו חלק בלתי נפרד מפעילותנו השוטפת. כרגע קם פרויקט ״עולים לבמה״ בשיתוף עם מחלקת קליטת עליה במועצה. הפרויקט נותן לילדים אשר עלו ארצה השנה מסגרת מוזיקלית אשר מנסה להקל ולו במעט על הבדידות ההתחלתית ומכניסה אותם אל תוך הקהילה המוזיקלית בבית הספר. עשרה ילדים התחילו את הפרויקט השנה בלימודי נגינה על חלילית. כעת אנו מגייסים כספים לפיתוח התכנית והרחבתה לכל כלי התזמורת ושיתוף ההורים בעשייה.

 ב 29.11.22 קיבלנו אישור רשמי לכך שהמשפחה שגידלנו והקהילה שיצרנו היא לא רק מדהימה אלא גם עומדת בסטנדרטים של הפיקוח על המוזיקה ומשרד החינוך. כעת חבל אילות הוא קונסרבטוריון מפוקח ומוכר. החדשות האלה מהוות ציון דרך משמעותי מאוד עבור כולנו. בניית הקונס' קרתה בתהליך טבעי ובצמיחה מתוך הקהילה. אין הורה אחד או שניים להצלחה הזאת, כל קהילת חבל אילות אחראית להגשמת החלום הזה. הקונס' שלנו איננו אי בנוף המדברי, אלא מקור מים השואף להרוות את צמאונם של כל אוהבי המוזיקה בקהילה שלנו. אנחנו נמשיך ליצור יחד ולגדול יחד עם הקהילה שלנו ובהתאם לצרכיה. הקסם הנדיר הזה מבטיח שורשים עמוקים ויציבים שעם הזמן יצמיחו עוד ועוד ענפים, פרחים ופירות, מהם נהנה כולנו.

אנו רוצים להודות לקרן יק"א על התמיכה והעזרה לאורך הדרך ומקווים להמשך שיתוף פעולה פורה.

בברכה, אילון גינזבורג, מנהל חינוך מוזיקלי חבל אילות

שתפו ברשתות חברתיות / Share on social networks

סגור לתגובות.